Vítejte


na stránkách věnovaných světovým dějinám, trošce historie umění a genealogii rodu Salomon von Friedberg


Ve školách se učí dějiny světově nejdůležitějších událostí a chronologicky. Chápu ten účel, ale tady na těchto stránkách to máme prostě jinak. Jedete na dovolenou do zahraničí a chcete se nejdřív dozvědět dějiny oné země? Tady je najdete. Nebo jste prostě jen nadšenec do dějepisu (jako já :-D ) a klasické studium už znáte zleva doprava a zpátky? Tady si užijete.

Původně jsem chtěla sepsat dějiny všech států, o kterých bych jen dokázala najít informace, ale to už asi nezvládnu. I tak se tu dá najít pěkný soubor zemí a byla by škoda se o to nepodělit. Také berte v úvahu, že od doby kdy jsem články psala uběhla nějaká ta troška vody a tak poslední informace jsou aktuální k době sepsání. Nakonec jsem také už nezvádla jazykovou korekturu, proto prosím tolerujte gramatické chyby a překlepy.

Podklady k článkům jsem hledala na internetu. Našla jsem si vždycky všechny informace co jsem dokázala a skládala z nich příběh. Někdy to byl pěkný oříšek, když se zdroje rozcházely, připomínalo to až detektivní práci. Ale byla to i zábava. Výsledkem by měla být ucelenost a taková pravdivost informací, jaká se při popsaném postupu jen dá.


Aktualizace k 12.6.2018
Po dějinách světa a umění jsem se vrhla na dějiny vlastního původu. Po letech genealogického výzkumu mám sestavený rodokmen a sepsanou rodinnou kroniku. Kroniku zatím nemohu zveřejnit, dokuď nevyřídím všechna potřebná povolení, ale zatím alespoň jednoduchý rodokmen dávám k dispozici.


Ať se Vám zde líbí. :-)

Antarktida

4. srpna 2012 v 23:51 | Sabina Hlavatá |  ostatní kontinenty

Dějiny AntarktidyAntarktida se rozprostítrá na jihu Země, pod velkou vrstvou ledu a je čtvrtým největším kontinentem. Díky svému klimatu, které je suché, extrémě studené a navíc největrnější, nebyl nikdy trvale osídlen a ani flora a fauna tu není nijak bohatá. Nejtypičtějším zvířetem je tučňák, kterých zde žije osm druhů. (Pamatujte si: Antarktida- jih- tučňáci, Arktida- sever- lední medvědi :-D).

Poloha AntarktidyJiž dlouho před jeho objevením předpokládali lidé existenci kontinentu na jihu naší planety. Ale nic nevěděli určitě a to vyvolávalo a podněcovalo fantazii. Zřejmě úplně první pokus o nalezení jižní země učinil jeden polynézan z ostrova Rarotonga, který se podle legendy kolem r. 650 vydal na jih, až dosáhl místa, kde bylo moře zmrzlé. Ale největší touha Antarktidu objevit se rozpoutala v 16. a 17. století, kdy už fantazie zapracovala natolik, že Terra australis, jak byl bájný kontinent nazýván, už měl bodobu bohaté a krásné země, neřku-li ráje. A s tím, jak se rozmáhala mořeplavba, mnozí po této zemi usilovně pátrali. Zejména to byli španělští a portugalští námořníci, později se k nim přidali také Holanďané, zkrátka námořní velmoci své doby. Zpočátku byl za součást Terra australis považován každý na jihu objevený ostrov, ale když byl obeplut, hranice bájného kontinentu se zase posunula o něco na jih. Až v 18. století dokázali někteří objevitelé najít ostrovy, které již patřili k Antarktidě. Také výprava Jamese Cooka z r. 1773 měla zásadní význam a Cook byl kontinentu nadosah. Přesto ho ani nespatřil. Ale to mu nezabránilo bájit o množství velryb a tuleňů ve zdejších vodách, takže v dalších letech množství objevitelů převážilo množství velrybářů a tuleňářů. Tak se i ti zřejmě stali neznámými objeviteli. Konečně r. 1831 brit John Biscoe poprvé prokazatelně objevil pevninu Antarktidy. Američan Ch. Wilkins v letech 1838- 1841 prozkoumal zhruba 3000 km pobřeží a v r. 1840 poprvé použil jména Antarktis.

Dobytí Jižního pólu

Závod o dobytí Jižního pólu začal s 20. stoletím. První pokus podnikl Robert Falcon Scott mezi lety 1902- 1904. Jeho výpravy se účastnil (a málem ji nepřežil) i Ernest Henry Shackleton, který mezi lety 1908- 1909 podnikl vlastní pokus. Dostal se až na 179 km od svého cíle. Ale největší drama nastalo r. 1911. Brit Robert Falcon Scott- se připravoval na druhý svůj pokus o dobytí Jižního pólu a díky předchozímu vývoji bral celou věc velice osobně.
Robert Falcon ScottNor Roald Amundsen- se původně připravoval na Severní pól, ale tam ho r. 1909 předstihl američan Robert Peary. Obrátil tedy svou pozornost k jihu, poslal Scottovi telegram, kde mu sdělil svůj úmysl a vyrazil na cestu.
Roald AmundsenAmundsen byl od začátku všude první. První přistál u břehu Antarktidy, první se vydal na samotnou cestu a první... Jeho výprava se spoléhala na psi, zvolila, jak se později ukázalo, lepší trasu a celkovou připravenost měla oproti Scottovi lepší, což bylo s podivem vzhledem ke Scottovým zkušenostem. Ten se spoléhal na poníky a motorové saně a když se obojí ukázalo jako nevhodné, na vlastní síly. Pól byl nejkratší cestou vzdálen 1200 km. Nakonec dne 14. prosince 1911 zavlála nad Jižním pólem jako první vlajka... Norská. Scottova výprava dorazila na místo 3. ledna 1912. Ale drama a smůla britů tím neskončila. Zranění a kurděje připravovali při zpáteční cestě o život jednoho člena výpravy za druhým, až zůstal Scott sám. Pouhých 11 mil od prvního skladu nakonec i on umírá vysílením.
Amundsen na Jižním póluV současnosti je Antarktida místem mnoha výzkumných stanic několika států z celého světa. Na ruské stanici Vostok byla naměřena nejnižší teplota v dějinách Země -89,2°C. Od r. 1959 existuje smlouva, podle které je antarktická oblast prvním (a bohužel asi i posledním) místem na Zemi, kde je zakázáno zneužívat ho pro vojenské účely a válečné konflikty. Podobně nárok na vlastnictví a využívání případných zdrojů, byl pro všechny země zmražen nejméně do r. 2048.

Zdroj: Wikipedie a odmaturuj.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama